TrychoMed - BLOG

Co wspólnego z włosami ma witamina D3?

Opublikowano: 2 listopada 2018

Powodem powszechnego deficytu witaminy D jest przede wszystkim położenie geograficzne Polski.Stosunkowo niewielkie ilości witaminy D pochodzą z tego, co jemy. W przeważającej części organizm człowieka produkuje ją sam, ale do tego potrzebuje słońca – promieniowania UVB. W naszej strefie geograficznej, ze względu na kąt padania promieni słonecznych, od września do kwietnia jest tego promieniowania za mało, by witamina mogła być wyprodukowana w skórze, nawet w słoneczne dni.
Kiedy należy rozważyć stosowanie witaminy D3?
➡️2000 jednostek (IU) od października do kwietnia u osób unikających nasłonecznienia,
➡️2000 jednostek (IU) u wszystkich osób powyżej 65. rż
Co witamina D3 ma wspólnego z włosami?
Witamina D3 to związek o aktywności analogicznej do hormonów, który reguluje cykl życiowy komórek skóry oraz włosów. W obrębie mieszków włosowych znajdują się receptory VDR, które są wrażliwe na działanie witaminy D3. Regularność i cykliczność zmian w strukturze włosów, obejmujących wypadanie włosów i wyrastanie na ich miejsce nowych, zapewnia piękną i bujną fryzurę. Witamina D niezbędna jest w procesie regulacji cyklu wzrostu włosa, zwłaszcza najważniejszej jego fazy, czyli anagenu. Faza ta, trwająca około 3 do 6 lat, warunkuje wzrost włosa.
Rola witaminy D3 w utrzymaniu bujnej fryzury i zahamowaniu nadmiernego wypadania włosów to także:
–regulowanie aktywności gruczołów łojowych na skórze głowy
–ograniczenie nadmiernego rogowacenia naskórka
– hamowanie stanów zapalnych w obrębie mieszków włosowych
W licznych badaniach klinicznych wykazano skuteczność suplementacji większych dawek witaminy D w przypadku terapii licznych schorzeń przyczyniających się do nadmiernej utraty włosów. Mowa chociażby o łuszczycy skóry głowy, łysieniu plackowatym, androgenowym czy telogenowym.
Tureccy badacze zajmujący się łysieniem plackowatym zauważyli, że u ponad 90% badanych przez nich pacjentów występował niski poziom witaminy D.
Ciekawe były również japońskie badania, w których dzięki witaminie D udało się eksperymentalnie wytworzyć nowe mieszki włosowe w brodawkach i pobudzić zdolność komórek macierzystych do wywołania wzrostu włosa,
Jeśli chcesz cieszyć się piękną i bujną fryzurą – zadbaj o właściwą podaż witaminy D3. Zapobiegniesz w ten sposób wypadaniu włosów, a jeśli już dotyczy Cię ten problem – uzupełnisz terapię łysienia.

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram