TrychoMed - BLOG

Cukrzyca a wypadanie włosów

Opublikowano: 28 lutego 2020

Łysienie w przebiegu cukrzycy ma charakter rozlany, o największym nasileniu w okolicy szczytu głowy. Łysienie, tak jak i inne zmiany ustrojowe w przebiegu cukrzycy, pojawia się po kilku miesiącach a nawet latach od początku choroby. Trzeba też pamiętać, że nie u każdego, kto ma wyższe niż inni poziomy glukozy we krwi lub też nawet zdiagnozowaną cukrzycę, dojdzie do łysienia.

Często nadmierne wypadanie włosów to jedne z pierwszych oznak cukrzycy. Mało kto jednak łączy te dwa aspekty, jednak trzeba tutaj zaznaczyć, że u każdej osoby stopień nasilenia wypadania włosów przy cukrzycy będzie zróżnicowany. Jeden cukrzyk będzie miał zdrowe i ładne włosy, drugi z kolei słabe i przerzedzone. Podobnie dzieje się to przy chorobach tarczycy, anemii czy innych chorobach przewlekłych.


Jaki wpływ ma cukrzyca na mieszek włosowy?

1.Słaba cyrkulacja krwi u cukrzyków – cukrzyca jako choroba ogólnoustrojowa może obniżać poziom odżywienia mieszków włosowych i macierzy włosa. Taki stan może spowodować spowolnienie wzrostu włosa i brak możliwości wyjścia mieszka włosowego z fazy spoczynku. Mieszek włosowy otrzymuje potrzebne mu składniki odżywcze i tlen przez mikroskopijne naczynia włosowate. Ważne dla włosów jest więc dobre krążenie krwi. W cukrzycy podwyższony poziom glukozy zagęszcza krew, która staje się bardziej „lepka” – co utrudnienie jej swobodny przepływ.

2.Infekcje –wysoki poziom cukru przyczynia się do osłabienia układu immunologicznego. Przez to cukrzycy częściej chorują, są podatni na infekcje. Ciągła walka układu immunologicznego z bakteriami i wirusami wpływa osłabiająco na włosy.

3.Utrata wagi – problem z utrzymaniem prawidłowej wagi u osób chorych na cukrzycę jest częstym problemem. Zwiększa się wtedy aktywność fizyczną, zmniejsza podaż kalorii w diecie. Włosy bardzo nie lubią drastycznych diet. Diabetyk czuje się lepiej, ale może okazać się, że organizm „wyłączył” z głównego łańcucha potrzeb właśnie włosy, skórę – a energię z kalorii przekierował do organów, które tego najbardziej potrzebują i są konieczne aby utrzymać podstawowe funkcje życiowe.

4.Leki na cukrzyce, które mogą spowodować wypadanie włosów to przede wszystkim leki zawierające metformina i gliklazyd.

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram