TrychoMed - BLOG

Czy dorosły człowiek może myć włosy szamponami dla dzieci? 

Opublikowano: 8 kwietnia 2021

Co znajduje się w szamponach dla dzieci?

Szampony dla najmłodszych znacznie różnią się składem od preparatów do pielęgnacji dla dorosłych. Skóra małego dziecka wymaga specjalnego traktowania, dlatego kosmetyki są delikatne, nie podrażniają wrażliwej skóry, często nie mają też zapachu. Poza tym:

  • Nie zawierają silikonów.
  • Nie ma tu  barwników i silnych substancji konserwujących.
  • Ph jest naturalne dla skóry głowy.
  • Zawierają proteiny roślinne, które chronią przed wysuszaniem.

Skóra dorosłego człowieka ma zupełnie inną strukturę niż skóra dziecka.Skóra głowy dziecka jest zwykle normalna: nie przetłuszcza się, nie ma łupieżu, nie jest przesuszona, a włosy dziecka są zazwyczaj  zdrowe i delikatne. Włosy i skóra głowy dorosłych rzadko bywają zdrowe i normalne. Praca gruczołów łojowych jest zwykle zaburzona (skóra się przetłuszcza bądź jest nadmiernie wysuszona), a włosy ze względu na różnego rodzaju czynniki (farbowanie, wysoką temperaturę) mają skłonność do przesuszania, plątania, łamania czy wypadania. Gdy osoba dorosła przez dłuższy czas stosuje delikatne preparaty dla dzieci, może sprawić, że na skórze głowy nawarstwi się tzw. warstwa krystalizacji składająca się z łoju i potu. Może to ograniczać dostęp powietrza do skóry i prowadzić do powstawania łupieżu oraz zaczopowania mieszków włosowych.

Dlatego stosowanie tzw. dziecięcych kosmetyków rzadko ma uzasadnienie. Szampony dla dzieci są bardzo delikatne – to fakt, jednak nie zawierają wielu substancji, które wspomagają  włosy dorosłego człowieka  takich jak  filtry czy witaminy. Żeby zdrowo rosnąć, Twoje kosmyki potrzebują odpowiedniego wsparcia, a preparaty dla najmłodszych nie zawsze mogą je dać. Poza tym pamiętaj, że szampony dla dzieci nie zawsze skutecznie usuwają z włosów produkty do stylizacji. Kosmetyki dla dzieci mogą także wywoływać u dorosłych uczulenia i podrażnienie skóry, zatem nie zawsze okazują się takie delikatne. U niektórych osób po zastosowaniu szamponu dla dzieci pojawia się np. łupież.

Tagi:

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram