TrychoMed - BLOG

Czym jest mezoterapia?

Opublikowano: 18 grudnia 2020

Mezoterapia jest zabiegiem pielęgnacyjnym, polega na miejscowym dostarczeniu substancji aktywnych w głąb skóry właściwej, w celu osiągnięcia profilaktyki odżywczej.

Rodzaje mezoterapii

Mezoterapia igłowa - miejscowy, niechirurgiczny zabieg pielęgnacyjny; za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą zostają wprowadzone substancje odżywcze oraz rewitalizujące zawarte w gotowych koktajlach w głąb skóry właściwej poprzez niewielkie nakłucia na powierzchni skóry.

Mezoterapia igłowa może zostać również wykonana za pomocą specjalistycznego pistoletu, który automatycznie podaje zaprogramowane, bezpieczne dawki substancji w głąb skóry. Metoda ta jest w pełni bezpieczna i nieinwazyjna.

Mezoterapia bezigłowa – jest to nowa, potwierdzona naukowo, metoda ułatwiająca przenikanie substancji odżywczych w głąb skóry wykorzystując zjawisko elektroporacji. Współczesne maszyny zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszą myślą technologiczną wykorzystując zjawiska fizyczne zachodzące w błonach komórkowych i w warstwie rogowej skóry, pozwalające na udostępnieniu nowych dróg wprowadzania aktywnych preparatów bez konieczności użycia igieł.

Mezoterapia mikroigłowa – do wykonania mezoterapii mikroigłowej niezbędny jest kartridż oraz urządzenie, które ma możliwość regulacji prędkości pracy igieł od 60 do 170 uderzeń na sekundę, tylko wtedy zachowamy pełne bezpieczeństwo zabiegu oraz wykluczymy powikłania. Kartridże powinny być sterylne oraz jednorazowego użytku! Poprzez stalowe igiełki dochodzi do delikatnej perforacji naskórka, bez ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Derma roller – kolejna metoda mezoterapii czyli dostarczania substancji rewitalizujących do skóry, tym razem za pomocą obrotowego wałeczka wzbogaconego o drobne igiełki. Długość igieł wynosi od 0,25 do 2,00 mm i jest dobierana indywidualnie przez kosmetologa do potrzeb klienta, w zależności od problemów terapeutycznych. Derma roller może być również stosowany w pielęgnacji domowej w celu podtrzymania efektów osiągniętych w gabinecie kosmetycznym, po wcześniejszej konsultacji i wg zaleceń kosmetologa lub lekarza.

Sonoforeza – uznawana za odmianę mezoterapii bezigłowej, ze względu na wprowadzenie substancji biologicznie aktywnych w głąb skóry. Mechanizm działania jest stosunkowo podobny do mezoterapii bezigłowej, z tą różnicą iż bodźcem zwiększającym przepuszczalność błon komórkowy w sonoforezie są tylkoultradźwięki (brak występowania prądu stałego), tak więc nie zachodzi tutaj proces elektroporacji.

Jonoforeza – wprowadzanie w głąb skóry preparatów o działaniu leczniczym np. chlorek wapnia, siarka, witamina C w postaci gotowych roztworów. Od mezoterapii bezigłowej, też wykorzystującej prąd elektryczny, jonoforezę odróżnia inny mechanizm transportu cząstek, co warunkuje też inny skład stosowanych preparatów. Zabiegi te bywają jednak mylone ze względu na pozorne podobieństwo.

Tagi:

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram