Określenie łojotok odnosi się do nadmiernej pracy gruczołów łojowych, gdzie wraz z przewlekłym stanem zapalnym powoduje łuszczenie, rumień i świąd skóry głowy.
Zalegająca na skórze warstwa sebum uniemożliwia prawidłowe jej funkcje zaburzając tym odżywianie cebulek. Włosy stają się tłuste, nieświeże i łatwo się brudzą w efekcie coraz cieńsze a zalegający u nasady łój sprawia, że pomimo mycia włos jest nieświeży i przyklapnięty. Podczas procesu utleniania łojotoku wydziela się specyficzny nieprzyjemny zapach. Nadmierne wydzielanie łoju może przyspieszyć wypadanie włosów i doprowadzić nawet do łysienia.
Dla skutecznej kuracji niezbędne jest usunięcie nadmiaru sebum, aby umożliwić apsorbcję później stosowanych preparatów wzmacniających – zalecamy peelingi złuszczające nadmiar zalegającej warstwy oraz lotiony regulujące pracę gruczołów łojowych.
Wydzielanie łoju jest niskie w dzieciństwie, w okresie dojrzewania osiąga maksymalny poziom i zmniejsza się w starszym wieku. Może spowodować łojotok albo łojotokowe zapalenie skóry. Może być również objawem łysienia łojotokowego
Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłym, nawracającym i zazwyczaj łagodnym zapaleniem skóry. U dorosłych łojotokowe zapalenie skóry zwykle dotyka skóry głowy, brwi, kanałów słuchowych, skrzydełek nosa oraz okolic za uszami. Czasami dotyczy pach, klatki piersiowej oraz pachwin. Większość osób skarży się, że ma łupież, zwłaszcza z tyłu i po bokach głowy (łupież tłusty). Objawia się również łuszczeniem, świądem i zaczerwienieniem skóry. Szczególnie dotyczy ono obszarów o dużej ilości gruczołów łojowych.
Łojotokowemu zapaleniu skóry towarzyszy nadaktywność gruczołów łojowych i zalegający na skórze łój. Bytujące w łoju drożdże Pityrosporum i Malassezia, wpływają na rozwój bakterii co z czasem powoduje zapalenie skóry głowy. Łojotokowe zapalenie skóry może rozpocząć się w dzieciństwie, jako ciemieniucha – grube, szorstkie, żółte łuski. Dzieci zazwyczaj wyrastają z problemu w wieku 3 lat. Nie jest zakaźna, nie jest spowodowana złą higieną, nie jest alergią. Ciemieniucha zwykle nie swędzi, ale może. Jeśli występuje nadmierne drapanie, może to spowodować dodatkowe stany zapalne, infekcje lub łagodne krwawienia.
Objawy łojotokowego zapalenia skóry:
Ze specjalistą należy skonsultować się kiedy:
Specjaliści nie znają dokładnej przyczyny łojotokowego zapalenia skóry. Ale może to być związane z następującymi przyczynami:
Wiele czynników zwiększa ryzyko zachorowania na łojotokowe zapalenie skóry, w tym:
Do leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy stosuje się peelingi, szampony, kremy i płyny. Kremy przeciwświądowe mogą być bardzo pomocne. Staraj się nie drapać skóry, ponieważ podrażnienia i zarysowania mogą zwiększyć ryzyko infekcji. Możesz kontrolować łojotokowe zapalenie skóry wprowadzając zmiany w stylu życia – odpowiednia dieta i częsta higiena.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry jest bardzo indywidualną kwestą. Zależy od rodzaju skóry, od nasilenia i czy objawy wpływają na skórę głowy czy też na inne części ciała. Doświadczony specjalista pozwoli dobrać najlepszą oraz najefektywniejszą kurację. Nawet jeśli Twój stan chorobowy zupełnie się wyciszy, istnieje prawdopodobieństwo, że może powrócić. Należy dokładnie obserwować objawy i wznowić leczeniu gdy stan się powtarza.
Problem nadmiernego przetłuszczania się włosów jest wynikiem wzmożonej aktywności gruczołów łojowych zlokalizowanych w obrębie skóry głowy. To właśnie z tego względu włosy dosłownie w dniu mycia szybko pokrywają się grubą warstwą tego naturalnego oleju i sprawiają wrażenie nieświeżych. Oprócz szamponów dostepnych w aptekach i drogeriach można spróbować sobie pomóc domowymi sposobami:
Jeden z babcinych sposobów redukujący problem przetłuszczających się włosów polega na wykorzystaniu działania proszku do pieczenia. Wystarczy rozpuścić kilka łyżek w 1 litrze wody. Powstały w ten sposób płyn należy równomiernie rozprowadzić w obrębie skóry głowy oraz włosów i pozostawić na 20 minut. Na koniec wystarczy umyć włosy w tradycyjny sposób.
Tonik zawierający w składzie alkohol może skutecznie odtłuścić skórę głowy i zmniejszyć późniejszy efekt przetłuszczenia się włosów. Wylej odrobinę tego preparatu na dłonie i wetrzyj go w okolicę owłosionej skóry głowy przy pomocy opuszków palców. Taką procedurę powtarzaj raz w tygodniu bezpośrednio po umyciu włosów oraz odsączeniu z ich powierzchni nadmiaru wody.
Płyn do płukania ust nie tylko służy do odświeżania oddechu, ale może również zredukować nadmiar łoju w obrębie skóry głowy. Rozcieńcz 1/3 szklanki tego preparatu z taką samą ilością wody. Bezpośrednio po umyciu głowy wetrzyj tę mieszankę w cały obszar skóry głowy. UWAGA: Nie stosujemy w przypadku skóry podrażnionej!
Ocet jabłkowy doskonale ogranicza nadmiar sebum produkowanego przez skórę głowy. Wystarczy połączyć 1⁄4 szklanki tego produktu z 450 ml wody i zastosować otrzymaną w ten sposób mieszaninę na skórę głowy (bezpośrednio po umyciu włosów). Warto wiedzieć, że tego rodzaju mieszanka dobrze się również sprawdza w przypadku swędzącej skóry głowy.
Herbatę rozmarynową można samodzielnie przyrządzić w warunkach domowych z 5 g suszonych liści rozmarynu zalanych wrzątkiem i parzonych przez 5 minut. Po tym czasie można wyciągnąć liście ze szklanki i odstawić napar do ostygnięcia. Następnie należy dokładnie umyć włosy przy użyciu ulubionego szamponu do włosów i dokładnie je opłukać. Na zakończenie skórę głowy polewamy herbatą rozmarynową i owijamy włosy ręcznikiem w turban.
Wystarczy połączyć 1 łyżeczkę soku z aloesu oraz łyżkę soku z cytryny z filiżanką ulubionego szamponu, aby uzyskać wzmocnione działanie przeciwko nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Taki szampon można przechowywać w lodówce przez tydzień.
7. Białko jaja kurzego:
Surowe białko z jaja kurzego może ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe zlokalizowane w obrębie skóry głowy. Wystarczy ubić białko do uzyskania konsystencji gęstej piany i nałożyć je na obszar owłosionej skóry głowy. Po 20 minutach całość należy zmyć przy użyciu letniej wody i szamponu.
Sok z cytryny od wieków wykorzystywany jest jako naturalny środek pielęgnujący włosy. Możesz samodzielnie wykonać domowy lotion ograniczający przetłuszczanie się włosów z soku pochodzącego z całej cytryny, szklanki wody oraz 3 łyżeczek miodu. Taki płyn nałóż na powierzchnię skóry głowy na ok. 40 minut. Po upływie tego czasu umyj włosy w tradycyjny sposób.
Płukanka do włosów, przygotowana z filiżanki wody połączonej razem z sokiem z 1 cytryny oraz dwóch łyżek octu, może zdziałać cuda na włosach przetłuszczających się. Taką mieszaniną polej cały obszar skóry głowy bezpośrednio po umyciu włosów. Pozostaw ją na kilka minut, a następnie spłucz przy użyciu letniej wody. Zawarte w cytrynie oraz occie związki aktywne skutecznie oczyszczają skórę głowy i zmniejszają produkcję sebum. Dzięki temu przez dłuższy czas będziesz cieszyć się świeżością i lekkością włosów.