TrychoMed - BLOG

Łysienie androgenowe

Opublikowano: 26 lipca 2022

Łysienie androgenowe- co to jest?

Łysienie androgenowe (tzw. łysienie typu męskiego) to bardzo powszechny problem związany z wypadaniem włosów, nie tylko u mężczyzn, ale także u kobiet w różnym wieku. Ma podłoże genetyczne i jest związane z nadmiarem androgenów we krwi. W łysieniu androgenowym dochodzi do skrócenia fazy wzrostu włosa i wydłużenia fazy spoczynkowej, kiedy włos przestaje rosnąć i powoli zaczyna wypadać. Łysienie androgenowe rozpoczyna się od pojawienia się przerzedzeń na czubku głowy. Wraz ze stopniem zaawansowania choroby prześwit się rozszerza. Dodatkowo wzrost ilości dihydrotestosteronu (DHT) w mieszku włosowym powoduje miniaturyzację włosa – oznacza to, że nowe włosy wyrastają coraz cieńsze i jaśniejsze.

W patogenezie choroby najważniejszą rolę odgrywa dihydrotestosteron (DHT), który powstaje w skórze z testosteronu przy udziale enzymu 5-α-reduktazy. Łysienie androgenowe u kobiet bardzo często przebiega z prawidłowym stężeniem androgenów w surowicy krwi. Poziom androgenów mieści się w górnej granicy normy lub jest lekko podwyższony. Mimo tych prawidłowych wartości mieszki włosowe wykazują silną wrażliwość na androgeny, dlatego dochodzi do wystąpienia objawów chorobowych.
Dodatkowo przyczyną łysienia androgenowego u kobiet mogą być inne choroby ogólnoustrojowe, które są związane z androgenami, chociażby zespół policystycznych jajników (PCOS), choroby przysadki mózgowej, hiperandrogenizm czy otyłość.

Suplementacja pomocna w łysieniu androgenowym

 • Kwas gamma-linolenowy np. w postaci oleju z wiesiołka, czarnej porzeczki, ogórecznika
 • Preparaty z wyciągiem z palmy sabałowej (saw palmetto), olejem z pestek dyni
 • Witamina B6, B12
 • Cynk w połączeniu z miedzią
 • Dobrej jakości kwasy omega 3 (EPA i DHA) w dawce 1000 mg dziennie
 • W przypadku hiperprolaktynemii – preparaty z wyciągiem z niepokalanka mnisiego (Castagnus) – po konsultacji z lekarzem

Na przykład  preparaty: Kerabione booster, Biocardine omega-3

 

Preparaty do włosów przy androgenowym wypadaniu włosów

 • *Wcierki z minoksidylem w stężeniu 2% lub 5% – do stosowania długofalowego.  Mechanizm działania minoksidilu polega na rozszerzenie miejscowych naczyń krwionośnych, co umożliwia lepsze odżywienie włosa i szybszy porost włosów, a to promuje fazę jego wzrostu. Zwiększony porost włosów i zahamowanie ich wypadania możemy zaobserwować gdy przyczyną wypadania włosów jest nadmiar androgenów.W innych typach łysienia lek jest nieskuteczny. Przy stosowaniu wcierek należy dokładnie myć ręce i uważać by preparat nie przenosił się do innych okolic ciała gdyż może to spowodować pojawienie się w tych miejscach niechcianego owłosienia. Wcierki z minoksydylem dostępne są w stężeniach 2% i 5%. Przykładowe preparaty to np.: Loxon, Piloxidil, Alopexy, Regaine.
 • Alpicort E płyn na skórę dla kobiet -  Lek Alpicort E to płyn na skórę, zawierający prednizolon, żeńskie hormony płciowe oraz kwas
  salicylowy do stosowania na skórze głowy.  Wskazania: w przebiegu różnych postaci łysienia, zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym.

 • Warto również zwrócić uwagę na kofeinę, która wzmaga podział komórek, z których tworzy się włos, wzmacnia łodygę włosa i wydłuża czas trwania wzrostu włosa (anagenu). U mężczyzn z łysieniem androgenowym miejscowe stosowanie kofeiny można uznać czasem  za bardziej skuteczne niż leczenie 5% roztworem miejscowym miniksidylu   np. Alpecin Caffeine Liquid płyn kofeinowy do włosów po umyciu głowy, Medikomed tonik wcierka aktywator porostu włosów

Ważne składniki w diecie przy łysieniu androgenowym

Codzienne żywienie powinno opierać się na dużej ilości warzyw i owoców, dobrej jakości białku oraz nienasyconych kwasach tłuszczowych. W związku z tym, że najbardziej aktywnym androgenem jest dihydrotestosteron (DHT), zaleca się sięganie po zioła, które hamują jego powstawanie. Są to m.in. palma sabałowa, zielona herbata, pestki dyni oraz rozmaryn. Odpowiednie żywienie może wyłącznie spowolnić postępowanie łysienia androgenowego, ale nie spowoduje cofnięcie się już powstałych zmian w miniaturyzacji struktury włosa.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Niedobór niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6 przyczynia się do wypadania i rozjaśnienia włosów. Nienasycone kwasy tłuszczowe mogą regulować działanie androgenów podobnie jak lek stosowany w leczeniu łysienia androgenowego. Przyjmowanie kwasów omega-3 działa korzystnie w przypadku wielu problemów skórnych, jak świąd czy łuszczenie. Dodatkowo kwas arachidonowy (omega-6) wpływa korzystnie na mnożenie się mieszków włosowych i wzrost włosów. Kwas gamma linolenowy  należy do grupy kwasów omega 6. Należy on do inhibitorów 5α-reduktazy. Jest więc świetnym składnikiem diety na androgenowe wypadanie włosów.
Bogatym źródłem tego kwasu są oleje:
– olej z nasion czarnej porzeczki, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika

Olej z pestek dyni na łysienie?

Olej z pestek dyni wyróżnia się na tle innych olejów wyglądem, smakiem, zapachem i właściwościami. Ma jasnozieloną barwę z domieszką pomarańczowego koloru, aż do ciemnozielonej z czerwoną poświatą. Wyjątkowe zabarwienie olej z pestek dyni zawdzięcza obecności zielonych chlorofili i pomarańczowo-czerwonych karotenoidów. W smaku olej z dyni jest łagodny, aromatyczny, czasem lekko orzechowy.

Wiele badań wskazuje, że olej z pestek dyni blokuje działanie 5-alfa-reduktazy i ma działanie antyandrogenne. W jednym z  badań wzięło udział 76 mężczyzn z problemem łysienia androgenowego, z których część przyjmowała 400 mg oleju dziennie, a pozostali przyjmowali placebo. Eksperyment trwał 24 tygodnie. Po tym czasie zaobserwowano o 40% większą ilość włosów w grupie mężczyzn, którzy przyjmowali olej z pestek dyni. U mężczyzn przyjmujących placebo zauważono zwiększenie ilości włosów tylko o 10%.  Warto również spróbować oprócz jedzenia,  wcierania oleju bezpośrednio w skórę głowy.

Sposób spożycia: Rekomendowana dawka oleju z pestek dyni to 1 łyżeczka, 1-3 razy dziennie pomiędzy posiłkami.  Produkt może być użyty jako dodatek do sałatek, warzyw oraz dowolnych potraw spożywanych na zimno.

Sugerowana dawka: 400 mg na dobę. Olej z pestek dyni należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. Stosujemy go wyłącznie na zimno, najlepiej jako dodatek do sałatek, sosów lub deserów.

Trwałość oleju z pestek dyni wynosi ok. 6 miesięcy od daty wytłoczenia, pod warunkiem przechowywania go w ciemnej i szklanej butelce, bez kontaktu światła i temperaturze 4-10 stopni Celsjusza. Półroczny termin przydatności do spożycia wynika z wysokiej zawartości korzystnych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA), które są niestety podatne na utlenianie i jełczenie.

Tagi:

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram