Łysienie androgenowe (tzw. łysienie typu męskiego) to bardzo powszechny problem związany z wypadaniem włosów, nie tylko u mężczyzn, ale także u kobiet w różnym wieku. Ma podłoże genetyczne i jest związane z nadmiarem androgenów we krwi. W łysieniu androgenowym dochodzi do skrócenia fazy wzrostu włosa i wydłużenia fazy spoczynkowej, kiedy włos przestaje rosnąć i powoli zaczyna wypadać. Łysienie androgenowe rozpoczyna się od pojawienia się przerzedzeń na czubku głowy. Wraz ze stopniem zaawansowania choroby prześwit się rozszerza. Dodatkowo wzrost ilości dihydrotestosteronu (DHT) w mieszku włosowym powoduje miniaturyzację włosa – oznacza to, że nowe włosy wyrastają coraz cieńsze i jaśniejsze.
W patogenezie choroby najważniejszą rolę odgrywa dihydrotestosteron (DHT), który powstaje w skórze z testosteronu przy udziale enzymu 5-α-reduktazy. Łysienie androgenowe u kobiet bardzo często przebiega z prawidłowym stężeniem androgenów w surowicy krwi. Poziom androgenów mieści się w górnej granicy normy lub jest lekko podwyższony. Mimo tych prawidłowych wartości mieszki włosowe wykazują silną wrażliwość na androgeny, dlatego dochodzi do wystąpienia objawów chorobowych.
Dodatkowo przyczyną łysienia androgenowego u kobiet mogą być inne choroby ogólnoustrojowe, które są związane z androgenami, chociażby zespół policystycznych jajników (PCOS), choroby przysadki mózgowej, hiperandrogenizm czy otyłość.
Na przykład preparaty: Kerabione booster, Biocardine omega-3
Codzienne żywienie powinno opierać się na dużej ilości warzyw i owoców, dobrej jakości białku oraz nienasyconych kwasach tłuszczowych. W związku z tym, że najbardziej aktywnym androgenem jest dihydrotestosteron (DHT), zaleca się sięganie po zioła, które hamują jego powstawanie. Są to m.in. palma sabałowa, zielona herbata, pestki dyni oraz rozmaryn. Odpowiednie żywienie może wyłącznie spowolnić postępowanie łysienia androgenowego, ale nie spowoduje cofnięcie się już powstałych zmian w miniaturyzacji struktury włosa.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe
Niedobór niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6 przyczynia się do wypadania i rozjaśnienia włosów. Nienasycone kwasy tłuszczowe mogą regulować działanie androgenów podobnie jak lek stosowany w leczeniu łysienia androgenowego. Przyjmowanie kwasów omega-3 działa korzystnie w przypadku wielu problemów skórnych, jak świąd czy łuszczenie. Dodatkowo kwas arachidonowy (omega-6) wpływa korzystnie na mnożenie się mieszków włosowych i wzrost włosów. Kwas gamma linolenowy należy do grupy kwasów omega 6. Należy on do inhibitorów 5α-reduktazy. Jest więc świetnym składnikiem diety na androgenowe wypadanie włosów.
Bogatym źródłem tego kwasu są oleje:
– olej z nasion czarnej porzeczki, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika
Olej z pestek dyni wyróżnia się na tle innych olejów wyglądem, smakiem, zapachem i właściwościami. Ma jasnozieloną barwę z domieszką pomarańczowego koloru, aż do ciemnozielonej z czerwoną poświatą. Wyjątkowe zabarwienie olej z pestek dyni zawdzięcza obecności zielonych chlorofili i pomarańczowo-czerwonych karotenoidów. W smaku olej z dyni jest łagodny, aromatyczny, czasem lekko orzechowy.
Wiele badań wskazuje, że olej z pestek dyni blokuje działanie 5-alfa-reduktazy i ma działanie antyandrogenne. W jednym z badań wzięło udział 76 mężczyzn z problemem łysienia androgenowego, z których część przyjmowała 400 mg oleju dziennie, a pozostali przyjmowali placebo. Eksperyment trwał 24 tygodnie. Po tym czasie zaobserwowano o 40% większą ilość włosów w grupie mężczyzn, którzy przyjmowali olej z pestek dyni. U mężczyzn przyjmujących placebo zauważono zwiększenie ilości włosów tylko o 10%. Warto również spróbować oprócz jedzenia, wcierania oleju bezpośrednio w skórę głowy.
Sposób spożycia: Rekomendowana dawka oleju z pestek dyni to 1 łyżeczka, 1-3 razy dziennie pomiędzy posiłkami. Produkt może być użyty jako dodatek do sałatek, warzyw oraz dowolnych potraw spożywanych na zimno.
Sugerowana dawka: 400 mg na dobę. Olej z pestek dyni należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. Stosujemy go wyłącznie na zimno, najlepiej jako dodatek do sałatek, sosów lub deserów.
Trwałość oleju z pestek dyni wynosi ok. 6 miesięcy od daty wytłoczenia, pod warunkiem przechowywania go w ciemnej i szklanej butelce, bez kontaktu światła i temperaturze 4-10 stopni Celsjusza. Półroczny termin przydatności do spożycia wynika z wysokiej zawartości korzystnych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA), które są niestety podatne na utlenianie i jełczenie.