Jeżeli uwielbiasz nosić upięte włosy problem nadmiernego wypadania włosów może również dotknąć Ciebie.
Łysienie tzw. trakcyjne to utrata włosów na skutek nadmiernego i długotrwałego naciągania, ucisku oraz podrażniania mieszków włosowych. Sprzyjają temu ciasno upięte fryzury np. koki, kucyki, dredy, warkocze, czy też zakładanie doczepek przedłużających włosy albo wałków podczas snu. Łysienie trakcyjne może być również spowodowane długotrwałym noszeniem kasku podczas uprawiania dziedzin sportowych, które tego wymagają. W efekcie mikrourazów może dojść do uszkodzenia mieszków włosowych. Takie włosy są osłabione, odrastają coraz krótsze i cieńsze.
Jak rozpoznać łysienie trakcyjne?
Łysienie trakcyjne wiąże się z nadmiernym wypadaniem włosów. Widoczne są również prześwity skóry, szczególnie w okolicach skroni i za uszami, a czasem również na czubku głowy.
Jak wspomóc włosy?
W zależności od oceny stanu planuje się poszczególne kroki kuracji trychologicznej. Są to preparaty do systematycznego stosowania w domu, zabiegi wykonywane w gabinecie czy też odpowiednie leczenia farmakologiczne. Można zastosować mezoterapię skóry głowy. W zabiegu wykorzystuje się koktajle witaminowe lub osocze bogatopłytkowe, Trzeba jednak wiedzieć, że aby leczenie przyniosło oczekiwane efekty należy zrezygnować z fryzury, która przyczyniła się do wystąpienia łysienia. O ile to możliwe należy odejść od noszenia misternych upięć - szczególnie dotyczy to małych warkoczyków ciasno splatanych przy skórze głowy, dredów czy wysokich kucyków. Efekty leczenia widoczne są po kilku miesiącach stosowanej kuracji.