TrychoMed - BLOG

Peeling skóry głowy- prawda czy mit?

Opublikowano: 12 lipca 2020

Skalp choć zazwyczaj niewidoczny, potrzebuje starannej pielęgnacji, by zapewnić włosom najlepsze warunki do bujnego wzrostu. Warto poświęcić mu uwagę, ponieważ piękna czupryna zaczyna się od zdrowej skóry głowy. Myć należy bowiem przede wszystkim właśnie skórę głowy a nie włosy. Większość ludzi nakłada porcję szamponu na ręce, gładzi nimi chwilę włosy, nie dotykając nawet skóry, by już po chwili spłukać kosmetyk. Tak nie wolno. Nie można też zapomnieć o wmasowaniu szamponu w linię włosów przy twarzy bo właśnie tu zbierają się niezmyte resztki makijażu. Raz w tygodniu należy zafundować swojej skórze głowy coś ekstra czyli zrobić peeling .

Zdrowa skóra to zdrowe włosy?

Skóra głowy poci się, rozwijają się na niej grzyby i bakterie. Bywa też przesuszona, co często prowadzi do podrażnień, swędzenia i nieestetycznego łuszczenia się. A stąd już tylko krok do schorzeń, które w efekcie osłabiają włosy lub powodują ich wypadanie. Pierwszym krokiem w kuracji na wypadanie włosów powinien być… peeling trychologiczny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że skórze głowy potrzebny jest taki sam peeling, jak skórze twarzy i ciała. Peeling do skóry głowy (inaczej peeling trychologiczny) działa tak samo jak złuszczanie w innych obszarach ciała. Celem tej procedury jest pozbycie się martwych komórek, które wraz z nadmiarem sebum i resztkami produktów stylizacyjnych (np. silikonów) zalegają w porach. Zabieg usuwa gromadzące się zanieczyszczenia, resztki kosmetyków i zrogowaciały naskórek. W ten sposób udrażnia ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu składniki odżywcze z kosmetyków mają szansę dotrzeć do cebulek.

Dla kogo peeling?

Dla każdego! Trzeba tylko dobrać odpowiedni peeling do rodzaju skóry- inny dla skóry suchej, inny dla tłustej. Na przykład peeling z sody oczyszczonej doskonale sprawdzi się u osób, które mają problem z przetłuszczającymi się włosami oraz swędzeniem skóry głowy, ale już peeling z soli gruboziarnistej może podrażniać skórę głowy, zwłaszcza gdy na głowie są podrażnienia- ranki lub krostki. Peeling polubią szczególnie dziewczyny zmagające się z przetłuszczaniem i łupieżem, chociaż spróbować powinien każdy. Peelingowanie skóry głowy jest wręcz wskazane dla osób, które używają silikonowych szamponów lub kładą maski i oleje także na skalp.

Kto nie powinien robić peelingu?

Peelingu skóry głowy nie powinno wykonywać się częściej niż raz w tygodniu, ponieważ skóra głowy jest wrażliwa i można ją nadmiernie wysuszyć.Peeling skóry głowy nie powinien być zabiegiem częstym i agresywnym. Liczy się działanie długoterminowe, a więc oczyszczanie powinno być stopniowe i delikatne, żeby nie podrażnić skóry i nie zedrzeć jej naturalnej warstwy ochronnej. Skóra musi mieć także czas, aby się zregenerować i odpocząć przed kolejnym zabiegiem.

Czym różni się peeling mechaniczny od enzymatycznego?

Skład peelingu mechanicznego stanowią drobinki, najczęściej pochodzenia naturalnego, jak np. mielona kawa, sól, cukier, pestki owoców. Działanie peelingu mechanicznego ma charakter złuszczający i polega na wcieraniu preparatu w skórę głowy, odgarniając włosy pasmo pa paśmie. Usuwa to, co znajduje się na powierzchni skóry. Niektóre z tych drobinek mogą zawierać ostre krawędzie, które nie są wskazane dla skóry wrażliwej i naczynkowej. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest wybór peelingów enzymatycznych.

Bardzo często panie robią sobie domowy peeling czyli mieszają szampon lub olejek kawą, solą morską, cukrem, węglem lub sodą. To rozwiązanie zdecydowanie tańsze i bardziej naturalne.
W niektórych gabinetach fryzjerskich jest również dostępna opcja peelingu skóry głowy. To najbardziej profesjonalny sposób, ale jednocześnie rozwiązanie dużo droższe niż oczyszczanie skóry głowy w domu.

Peeling enzymatyczny to rodzaj peelingu, który w sposób chemiczny rozpuszcza naskórek. Zawiera enzymy, które najczęściej są kwasami o różnym wachlarzu intensywności działania – od delikatnego po intensywny. Taki peeling wystarczy nałożyć na skórę, odczekać określony czas (ponieważ działa on samoistnie), a następnie należy go spłukać. Peeling taki dodatkowo działa w mieszku włosowym (gdzie peeling mechaniczny nie dociera) i usuwa tam zalegający łój, sebum i naskórek. Który jest lepszy? To kwestia indywidualna

Jak robić peeling?

Na początku należy zmoczyć włosy letnią wodą. Następnie na dłonie nabiera się peeling i powoli rozprowadza na skórze głowy niewielką ilość preparatu. Peeling nakładamy tylko na skórę, a nie na włosy na całej długości. Kolejnym krokiem powinien być kilkuminutowy, delikatny masaż głowy, który wykonuje się okrężnymi ruchami. Kosmetyk zostawiamy na 10-15 min na głowie. Po tym czasie spłukujemy preparat ze skóry i normalnie myjemy włosy szamponem, a następnie nakładamy maseczkę lub odżywkę.

Tagi:

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram