Przeszczep włosów to niezwykle skuteczna metoda leczenia łysienia, którą zwykle stosuje się w sytuacjach, w których inne sposoby okazały się nieskuteczne. Transplantacja polega na pobraniu włosów z owłosionych miejsc skóry głowy lub innych części ciała (zależy to od konkretnej techniki), a następnie umieszczeniu ich w miejscach pozbawionych włosów. Techniki przeszczepiania włosów ulegają ciągłemu rozwojowi i różnią się od siebie m.in. miejscami dawczymi oraz samymi sposobami poboru:
FUE (Follicular Unit Extraction) to metoda, która charakteryzuje się mniejszą inwazyjnością niż powszechnie stosowana wcześniej metoda FUT (zwana także paskową – STRIP) umożliwia szybsze gojenie się ran i pozostawia mniej widoczne blizny.
W przeszczepie włosów metodą FUE używa się bardzo cienkich, punkcyjnych igieł o średnicy od 0,75 mm do 1 mm, które posiadają specjalny kształt oraz konstrukcję. Pozwalają one na pobranie tzw. graftów lub unitów – zespołów mieszkowych (od 1 do 4 włosów z potylicy lub dolnych partii skroni), przy bardzo niewielkim uszkodzeniu skóry. Następnie każdy unit jest analizowany pod mikroskopem, gdzie oceniana jest jego jakość (sprawdza się ilość zdrowych, nieuszkodzonych włosów w danym zespole mieszkowym). Po zakończeniu ekstrakcji włosów, przeprowadzana jest ich implantacja w miejsce biorcze. Wówczas, również za pomocą cienkich igieł wykonywane są niewielkie otworki w skórze, do których następnie wprowadza się pobrane wcześniej włosy. W ten sposób w czasie jednego zabiegu można przeszczepić nawet 2 tys. włosów! Jak podają najnowsze źródła literatury medycznej bezpieczny przeszczep nie powinien przekraczać powyżej 2,5 tys. graftów przy jednym zabiegu. Transplantacja włosów metodą FUE to zabieg, który zajmuje od 5 do 8 godzin. Finalna długość zabiegu zależy od liczby włosów, jaka jest przeszczepiana. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej ekstrakcja dokonywana jest w pozycji leżącej, a implantacja - w pozycji siedzącej. Okres rekonwalescencji trwa zwykle od 3 do 7 dni. Po tym okresie najczęściej ustępuje zaczerwienienie w miejscu pobrania włosów oraz to w miejscu implantacji.
W transplantacji włosów FUT (Follicular Unit Transplantation) konieczne jest pobranie paska włosów. Włosy pobierane są z okolic genetycznie odpornych na łysienie. To sprawia, że przeszczepione włosy zachowują się tak, jak w tamtej okolicy, a wyrastające w ich pobliżu nowe włosy nie wypadają. Poszczególne jednostki włosów są umieszczane w skórze głowy w mikroskopijnych nacięciach, cienkich niczym igła.
Metoda FUT pozostawia nieestetyczną, poprzeczną linijną bliznę w miejscu pobrania, a czas potrzebny na rekonwalescencję jest znacznie dłuższy niż np. w metodzie SAFER, ponieważ metoda ta cechuje się większą inwazyjnością.
Przeszczep włosów S.A.F.E.R. (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod transplantacji włosów. Za pomocą specjalnej, podciśnieniowej głowicy lekarz pobiera z okolicy dawczej mieszki włosowe w taki sposób, że ryzyko ich mechanicznego uszkodzenia jest minimalne. Następnie odbywa się selekcja najbardziej wartościowych graftów - wybierane są tylko te które mają największą szansę na “przyjęcie”. Wybrane mieszki włosowe umieszczane są w roztworze soli fizjologicznej. Na obszarze biorczym wykonywane są niewielkie mikroiniekcje, w które następnie wszczepiane są wyselekcjonowane mieszki włosowe. Zastosowanie innowacyjnej, podciśnieniowej głowicy przy pobieraniu mieszków włosowych metodą S.A.F.E.R. niweluje ryzyko ich uszkodzenia co wpływa skuteczność przeprowadzonego zabiegu. Włosy do przeszczepu pobiera się najczęściej z okolicy potylicy (to obszar odporny na łysienie, włosy w tym miejscu nie są wrażliwe na działanie dihydrotestosteronu). Sam zabieg charakteryzuje się minimalną inwazyjnością, a procedura praktycznie nie pozostawia blizn. Sposób pobierania mieszków włosowych sprawia, że nie dochodzi do ich uszkodzenia. Całość zabiegu odbywa się zazwyczaj w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem technik znieczulenia miejscowego, co wpływa pozytywnie na komfort pacjenta podczas całego procesu.
Mocną stroną przeszczepu włosów metodą S.A.F.E.R. jest fakt, że metoda ta może zostać wykorzystana również w korekcji czy zagęszczeniu brwi pacjenta. Z wykorzystaniem techniki S.A.F.E.R. możliwe jest dodatkowo odtworzenie lub uzupełnienie ubytków zarostu w okolicach brody czy wąsów pacjenta. S.A.F.E.R. nadaje się także do korekcji ubytków owłosienia skóry w przebiegu niekorzystnego zejścia procesu zapalnego czy urazów głowy, m.in. oparzeń. Za pomocą tej techniki możliwe jest uzyskanie dobrego efektu estetycznego w przebiegu łysienia po napromienianiu, np. w powodu nowotworów okolicy głowy i szyi. - Metoda transplantacji S.A.F.E.R. sprawdza się bardzo dobrze w przypadku pierwotnego odtworzenia lub zagęszczenia owłosienia zarówno skóry głowy, brwi jak i zarostu - mówi lek. Michał Nycz.
Efekty uzyskanej korekcji włosów za pomocą techniki S.A.F.E.R. widoczne są natychmiast po zabiegu, jednakże na ostateczny rezultat należy poczekać około 6-12 miesięcy. Bezpośrednio po zabiegu u pacjenta może dojść do przejściowego wypadania przeszczepionych włosów, co jest normalną reakcją. Mogące pojawić się bóle głowy zazwyczaj dobrze reagują na ogólnodostępne środki przeciwbólowe i zazwyczaj ustępują w przeciągu kilku dni. W związku z minimalną inwazyjnością techniki S.A.F.E.R., sam zabieg obarczony jest znikomym ryzykiem wystąpienia powikłań, wśród których wymienia się m.in. infekcję czy przedłużające krwawienie.
Najważniejsze, by w pierwszych dniach po zabiegu szczególnie uważać, by nie uszkodzić przeszczepionych włosów poprzez np. nadmierne tarcie czy ucisk. Wykluczone są czapki i inne nakrycia głowy. Implantacja mieszków następuje w pierwszych trzech dobach. Dlatego przez pierwsze trzy noce pacjent powinien także uważać na pozycję w jakiej śpi. Najbezpieczniejsze jest spanie w tzw. rożku podróżnym, który stabilizując odcinek szyjny uniemożliwia przypadkowe wytarcie nowo wszczepionych włosów w poduszkę. U niektórych pacjentów po zabiegu mogą wystąpić odwracalne obrzęki twarzy. Zdarzają się głównie po przeszczepach wykonywanych na zakola i przód głowy. Nie należy się nimi przejmować. Także obrzękiem czoła i okolic oczu, które widoczne są najczęściej zaraz po zabiegu i bywają efektem podania miejscowych środków znieczulających. Obrzęki zazwyczaj utrzymują się około tygodnia, po czym ustępują samoistnie, nie pozostawiając żadnych śladów. W celu zmniejszenia opuchlizny można w pierwszych dniach po zabiegu stosować chłodne okłady i masaż twarzy.
Pierwsze mycie głowy szamponem można wykonać po 5 dniach. Do tego czasu należy systematycznie przemywać skórę solą fizjologiczną co 2-4 godziny. Niewielkie strupki pokrywające przeszczepione miejsca odpadają w przeciągu drugiego tygodnia.
Zalecenia po zabiegu w skrócie:
1-5 dni
6-21 dni
Po 21 dniach
Skórę głowy oraz włosy można już myć i pielęgnować taką metodą jak przed zabiegiem. Dozwolona jest też na tym etapie aktywność fizyczna o wysokiej intensywności.
.