TrychoMed - BLOG

Starzenie się włosów- jak zapobiegać?

Opublikowano: 9 maja 2022

Skóra głowy starzeje się cicho i niewidocznie – zwykle tego nie zauważamy, ponieważ pokryta jest włosami.

Starzenie się komórek ciała i zmiany hormonalne zachodzące w organizmie powodują, że z wiekiem włosy rosną wolniej. Aby zrozumieć, dlaczego się tak dzieje, należy poznać proces cyklu życiowego włosa, w którym wyróżnia się 3 fazy.

Anagen – faza wzrostu włosa, która trwa od 2 do 7 lat.

Katagen – faza przejściowa trwająca od 7 do 21 dni

Telogen– faza spoczynku i wypadania trwająca od 1 do 3 miesięcy. Przebieg cyklu włosowego mamy zaprogramowany genetycznie, dlatego jeśli czas trwania anagenu u zdrowej osoby, genetycznie został zaprogramowany na 5 lat, to nie jesteśmy w stanie go wydłużyć. Faza anagenu może ulec jednak skróceniu poprzez szkodliwe czynniki takie jak na przykład: restrykcyjne diety, choroby z wysoką gorączką, przyjmowane leki, narkozy, stres lub być też wynikiem fizjologii, czyli spowolnienia tempa podziałów komórkowych i skrócenia fazy anagenu, czyli życia włosa. Wspomniane czynniki powodują, że czas anagenu z przykładowych 5 lat może skrócić się do nawet do 3 lat. Wówczas cebulka włosowa będzie słabsza, a włosy cieńsze i zaczną szybciej wypadać. Taki efekt można zaobserwować u kobiet w okresie menopauzalnym. Estrogeny są hormonami, które korzystnie działają na mieszki włosowe, ponieważ wydłużają fazę anagenu i przyspieszają wzrost włosa. W okresie menopauzy kiedy estrogenów jest mało, zaczyna przeważać wpływ andorgenów na włosy, których działanie jest odwrotne. Działają one atroficznie na mieszki włosowe zlokalizowane na głowie. W wyniku tego u kobiet w okresie menopauzy dochodzi do przerzedzenia i ścieńczenia włosów.

 

Kosmetyki stymulujące porost włosów:

Osłabione i matowe włosy seniora potrzebują specjalnych kosmetyków. Warto sięgnąć po takie, które będą wzmacniały mieszki włosowe, a zarazem wspomogą mikrokrążenie skóry głowy, np. Dermedic Capilarte, Pharmaceris H-STIMUPURIN szampon i   wcierka stymulujący wzrost włosów .

Do naturalnym stymulatorów wzrostu włosów, który pomoże pozbyć się problemów związanych z łysieniem i wypadaniem kosmyków, należy Kamiwaza. Preparat ten posiada w swoim składzie naturalne ekstrakty roślinne. Formuła produktu łączy tradycyjną wiedzę zielarską z najnowszymi osiągnięciami japońskiej biotechnologii.

Na osłabione włosy dobrze wpływa również wyciąg z bursztynu. Pielęgnuje, wzmacnia strukturę włosa, a także poprawia ich kondycję.  I tu przychodzi z pomocą Jantar – specjalistyczna kuracja  stworzona do włosów słabych i zniszczonych. Warto zafundować skórze j masaż, który pobudzając krążenie, zapewni lepsze odżywienie cebulek.

 

Leki:

Proces utraty owłosienia u kobiet w okresie menopauzy można spowolnić stosując różne preparaty zewnętrzne. U wielu kobiet korzystny wpływ obserwuje się stosując zewnętrznie minoksidil i/lub Alpicort E. Minoksidil jest to preparat, który zwiększa ukrwienie mieszków włosowych. Stosuje się go najczęściej dwa razy na dobę, wcierając preparat w miejsca szczególnie podatne na wypadanie włosów. Jego dobry efekt widoczny jest przy stałym i regularnym stosowaniu. Niestety po przerwaniu leczenia następuje ponowna utrata włosów. Alpicort E zawiera w swoim składzie benzoesan estradiolu, który działając na mieszek włosowy imituje wpływ endogennego estrogenu. Lek ten używa się raz na dobę.

 

Dieta:

Nie tylko czynniki zewnętrzne odpowiadają za starzenie włosów - ogromny wpływ na ich ogólną kondycję ma codzienna dieta. Jeśli zależy nam na pięknej, zadbanej czuprynie powinnyśmy pilnować, by w naszym menu nie zabrakło ryb, mięsa, jaj, roślin strączkowych oraz mikroelementów - przede wszystkim żelaza, miedzi i cynku. Łysienie menopauzalne można spowolnić włączając do diety produkty bogate w tak zwane fitoestrogeny – hormony pochodzenia roślinnego, o działaniu podobnym do estrogenów. Do produktów spożywczych zawierających dużą ilość fitoestrogenów należą między innymi soja, owoce cytrusowe, kawa i zielona herbata, rośliny strączkowe, warzywa zielone, zboża, oleje roślinne czy  siemię lniane. Oprócz tego  ważne są suplementy diety wspierające kondycję włosów zawierają aminokwasy. Mogą być one obecne w swojej czystej formie lub jako składowa np. zhydrolizowanego kolagenu jak w przypadku Gelacet Plus Pojedyncze aminokwasy dostępne są w produkcieKerabione i są to: cysteina, metionina, lizyna po 200 mg w zalecanej dziennej porcji do spożycia.

Pamiętajmy, że liczy się regularne zażywanie takich suplementów, a na efekty ich stosowania trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.

 

Mezoterapia witaminowa:

Skuteczną metodą anti-aging jest mezoterapia skóry głowy. Zwykle kojarzy się z leczeniem zaawansowanych procesów leczenia łysienia u kobiet i mężczyzn. Coraz częściej stosuje się ją jednak jako metodę czysto profilaktyczną przeciwstarzeniową, poprawiającą kondycję włosów. Polega ona na podawaniu w głąb skóry preparatów odżywczych i pobudzających wzrost lub osocza bogatopłytkowego.

Mikro nakłucia są dodatkowym bodźcem uruchomiającym procesy naprawcze związane z gojeniem się skóry W iskładzie  mezoterapii są witaminy, mikroelementy, peptydy, aminokwasy i kwas hialuronowy. Mezoterapia pobudza krążenie, poprawia ukrwienie oraz rewitalizuje mieszki włosowe. Dzięki temu skutecznie zatrzymuje wypadanie włosów i przyspiesza odrost nowych.

 

 

Tagi:

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram