TrychoMed - BLOG

Biotyna- witamina piękności

Opublikowano: 29 listopada 2017

 

Biotyna to inaczej witamina B7 lub witamina H. W organizmie pełni funkcję koenzymu, co oznacza, że współpracuje z enzymami i pomaga im w wykonaniu ich zadań. Jako jedna z witamin oznaczanych literką B, podobnie do innych witamin z tej grupy, biotyna bierze przede wszystkim udział w reakcjach metabolicznych, przetwarzaniu i metabolizowaniu białek, tłuszczów i węglowodanów, a co za tym idzie odpowiada między innymi za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Biotyna zawarta jest w wielu pokarmach, ale jako że jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, organizm nie magazynuje jej na później.

Dobrymi źródłami biotyny są:

boćwinka, kalafiory, banany, soja, grzyby, ziarna zbóż, a co za tym idzie również pełnoziarniste pieczywo, wszelkie orzechy, jaja, nabiał i mięsa ryb (łosoś, sardynki)

Niedobór biotyny

Osób, które autentycznie cierpią z powodu niedoborów biotyny, jest dość mało. Jej niedobór można łatwo stwierdzić w czasie badań, ale lekarze z reguły ich nie zlecają, diagnozując niedobory na podstawie wywiadu oraz typowych dla nich objawów. Nas oczywiście najbardziej interesuje tutaj to, że niedobór biotyny powoduje nadmierne wypadanie włosów. Jedna z koncepcji wskazuje, że w tym akurat przypadku to efekt zaburzenia metabolizmu tłuszczy, do którego to prowadzi właśnie niedobór witaminy B7. Składnik ten ma kumulować cząsteczki siarki (niezwykle ważne dla włosów). Następnie zasila się nimi macierz włosów. Wracając do niedoboru, to dobrą informacją jest to, że nie tak prosto go osiągnąć. Jego przyczyną może być nadużywanie alkoholu. Powodem jest też przedłużająca się głodówka. Często jak przyczynę wskazuje się długotrwałą terapię antybiotykami.

Czy można stosować biotynę w okresie ciąży lub karmienia piersią?

Ilość biotyny w preparatach często znacznie przekracza zalecane dzienne spożycie dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Nie prowadzono natomiast badań dotyczących takiego stosowania biotyny w tych szczególnych okresach. Warto też podkreślić, że biotyna przenika do mleka kobiecego. Nie należy więc na własną rękę stosować monopreparatów z biotyną w okresie ciąży czy laktacji, niededykowanych potrzebom tych szczególnych grup, chyba, że lekarz prowadzący zaleci inaczej.

Tagi:

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram