TrychoMed - BLOG

Fakty i mity na temat pielęgnacji włosów w ciąży

Opublikowano: 29 listopada 2017

 

Twoje własne włosy w czasie ciąży będą jedną wielką niespodzianką. Mogą przetłuszczać się, szybciej rosnąć, będą niepokorne, z prostych zrobią się kręcone, z kręconych zamienią się w druty. O włosach w ciąży krążą legendy. Jedni uważają, że włosy w ciąży nie przetłuszczają się, więc można je o wiele rzadziej myć, są pięknie uniesione, puszyste i pełne życia - tak jak ich właścicielki. Inni z kolei twierdzą, że włosy w ciąży zaczynają się buntować: stają się wysuszone, łamliwe, rozdwajają się, ogolnie zmieniają swoją strukturę. Jak to więc jest z tymi włosami? Jak zwykle - prawda leży w środku.Czy można w czasie ciąży farbować włosy? Robić trwałą? Używać każdego szamponu? Postaram się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszytkie Wasze niepokoje.

Pod wpływem hormonów twoje włosy będą się zachowywać i wyglądać inaczej, niż przed ciążą. Dlaczego tak się dzieje? To zasługa hormonów płciowych- estrognów, których poziom w ciąży jest podwyższony. Estrogen pobudza do pracy więcej mieszków włosowych i czupryna przyszłej mamy robi się bardziej obfita.

W pierwszych tygodniach ciąży pod wpływem tychże hormonów włosy zwykle bardziej się przetłuszczają.

Mycie włosów:

Używaj raczej łagodnych szamponów. Zwłaszcza, jeśli myjesz włosy codziennie. Staraj się unikać gorącego powietrza suszarki - wzmaga to przetłuszczanie się skóry głowy, podobnie jak energiczne i częste szczotkowanie. Kobiety w ciąży nie muszą także rezygnować z domowej pielęgnacji włosów. Ciąża nie wyklucza stosowania profesjonalnych kosmetyków, o ile ich skład chemiczny nie stwarza zagrożenia dla skóry. Wynika to z faktu, że skóra (również skóra głowy) jest w czasie ciąży niezwykle delikatna i podatna na alergie oraz podrażnienia. Najlepiej w ogóle nie zmieniać pielęgnacji i używać tych produktów, które doskonale się sprawdzały do tej pory. Ciąża to szczególny okres, więc lepiej wtedy nie eksperymentować i nie sięgać po preparaty, które mogą nas uczulić lub podrażnić skórę głowy. Jednak do wcierek stosowanych na włosy w ciąży trzeba już podejść ostrożniej niż do szamponów i maseczek. Zawierają one zioła, które mogą podziałać wysuszająco i podrażniająco na skórę głowy. Szczególnie trzeba uważać na skrzyp i alkohol.

Farbowanie włosów w ciąży:

Do takiego zabiegu nie ma żadnych przeciwwskazań. Jeśli w farbowanych włosach lepiej wyglądasz, a zatem lepiej się czujesz - to można, a nawet trzeba nadal je farbować! W końcu twoje samopoczucie to teraz ważna rzecz! Przenikanie substancji chemicznych przez skórę głowy jest minimalne. Wbrew temu, co często można przeczytać w internecie, zawarte w farbach składniki nie szkodzą mamie i nie uszkadzają płodu. Są jednak dwie ważne rzeczy: po pierwsze, niektórzy lekarze odradzają farbowanie włosów w pierwszym trymestrze, zwłaszcza na ciemny kolor. Po drugie, zmiany hormonalne mają taki wpływ na włosy, że często nie da się przewidzieć efektów zabiegów fryzjerskich, zwłaszcza farbowania i trwałej ondulacji. Należy jednak brać pod uwagę, że w ciąży skóra robi się wrażliwsza i mogą ją podrażniać składniki farb do włosów. Warto więc używać delikatnych preparatów do koloryzacji, takich które nie zawierają amoniaku i nie pachną zbyt intensywnie. W ciąży, nie powinno się jedynie stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Zabiegi chemiczne:

Teoretycznie nie ma przeciwwskazań do prostowania włosów u fryzjera, tzw. Keratynowego prostowania włosów. W praktyce może się zdarzyć, że środki używane podczas zabiegu prostującego podrażnią skórę głowy. Przyszłą mamę może też denerwować ich zapach. Jeśli mimo to zdecydujesz się na taki zabieg, musisz powiedzieć fryzjerowi, że jesteś w ciąży. Poproś, by stylista przed zabiegiem zrobił próbę uczuleniową – uniknie się wtedy ewentualnych niespodzianek. Zupełnie bezpieczna w ciąży jest natomiast prostownica. Ma ona jednak poważny minus: zbyt częste jej używanie wysusza włosy.

Suplementy w ciąży:

To rzecz, której należy się wystrzegać. W ciąży można przyjmować wyłącznie te suplementy, które zalecił lekarz. Na własną rękę nie powinno się sięgać po żadne witaminy, minerały czy popularne kompleksy witamin, poprawiające kondycję włosów w ciąży. Zwykle i tak lekarz nam przepisuje kompleks witamin dla kobiet w ciąży, które działają na cały organizm, a więc również na włosy.

W czasie ciąży niewskazane są:

  • Azo dye (barwnik azowy) - znajduje się w zmywalnych farbach, płukankach do włosów,
  • Hydroquinone (hydrochinon) - w farbach do włosów
  • Phthalates (ftalany) - w mydłach, szamponach, sprayach do włosów,
  • triclosan - w mydłach przeciwbakteryjnych.

Pamiętaj:

Włosów nie przybywa, tylko mniej ich wypada, bo pod wpływem hormonów mają przedłużony cykl życia. Jednak po urodzeniu dziecka, gdy zaczyna się kolejna huśtawka hormonalna, włosy zaczynają wypadać – czasem jednak jest to wypadanie nasilone, które po pewnym czasie mija.

Jak wzmocnić włosy po porodzie? Zapraszam do lektury w przyszły czwartek.

Tagi:

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram