TrychoMed - BLOG

Jak poprawic strukturę włosa?

Opublikowano: 9 stycznia 2018

W moim  gabinecie często słyszę zdania typu "mam cienkie, słabe włosy, takie piórka, nic nie mogę z nimi zrobić, puszą się, łamią". Co z tym robić, jak działać, żeby choć odrobinę je wzmocnić? Cienkie kosmyki mają o 25 procent mniejszą średnicę niż włosy normalne chwilę po ułożeniu tracą objętość przylegając do głowy. Szybko się przetłuszczają lub są podatne na wysuszenie, puszą się i elektryzują. Włosy - podobnie jak skóra - około 30. roku życia starzeją się, a wtedy tracą sprężystość i gęstość, stają się cieńsze i delikatne. Na szczęście są już takie zabiegi i preparaty, które pogrubią pasma, wzmocnią je, a nawet pobudzą do wzrostu.

W pierwszej kolejności, należy zdać sobie sprawę, że nie da się szybko poprawić stanu słabych włosów. Pierwsze efekty zobaczymy po kilku, a nawet po kilkunastu miesiącach, cierpliwej, codziennej i systematycznej pielęgnacji. Podsumowując, aby wzmocnić słabe włosy, warto najbardziej skupić się na dwóch aspektach:

  1. Odżywianiu włosów od wewnątrz za pomocą wartościowej diety, ponieważ żadna odżywka nie wzmocni włosów tak, jak to, w co zaopatrujemy organizm od wewnątrz. Witaminy z grupy B, cynk, żelazo, siarka, krzem, witamina A i E, nienasycona kwasy tłuszczowe to tylko część składników, które są niezbędne do tego, aby włosy rosły mocne i zdrowe. Odżywianie to kwestia bardzo indywidualna i polecam skonsultować z dietetykiem.
  2. Stymulując wzrost włosów delikatnym masażem i preparatami wzmacniającymi, wcieranymi w skórę głowy. Stosując wcierki należy stosować się ściśle do zaleceń producenta obserwując przy tym swoje indywidualne reakcje, jak również warto pamiętać o systematycznym oczyszczaniu skóry głowy i złuszczaniu martwego naskórka, aby stymulujące produkty mogły swobodnie wnikać w głąb skóry- tu polecam zabiegi infuzji tlenowej, świetnie oczyszczają skórę głowy, dotleniają i stymulują cebulki włosowe. Aplikacji wcierki powinien towarzyszyć delikatny, odprężający masaż skóry głowy. Włos można porównać do kwiatów. Bez dobrych korzeni i żyznej gleby nie wyrośnie nam zdrowa roślina. Dobrze wykonany masaż skóry głowy, stymuluje cebulki włosa, wpływa stymulująco na kurację wzmacniającą włosy i hamuje ich wypadanie. Masaż pobudza krążenie krwi, co poprawia porost włosów i działa p/łupieżowo. Masować skórę powinno się codziennie po kilka minut. Pamiętajmy, by nie robić tego zbyt intensywnie, bo możemy sobie zaszkodzić i druga ważna sprawa, nie robimy masażu przy przetłuszczających sie włosach, ponieważ masaż pobudzi pracę gruczołów łojowych.
  3. Zabiegi ostrzykiwania skóry głowy - mezoterapia witaminowa. Na pewno najtańszą metodą masażu jest wykonanie go palcami. Opuszkami palców masujemy skórę głowy wykonując koliste ruchy, ale skórę głowy można też masować szczotką do włosów - taką z naturalnego włosia dzika. Pielęgnacja delikatnych, tzw. piórkowatych włosów powinna skupiać się na nawilżaniu i doproteinowaniu włosów oraz wygładzaniu ich struktury. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu humektantów, protein i emolientów można tymczasowo doprowadzić włosy do lepszej kondycji- o tym w następnym poście.

Podsumowując, do wzmocnienia włosów rzadkich i delikatnych należy podejść holistycznie, tj. zadbać o nie z podwójną siłą: odżywiając je od wewnątrz i wzmacniając od zewnątrz odpowiednią pielęgnacją skóry głowy i łodyg włosów. Nie podam gotowych przepisów na wzmocnienie włosów, ponieważ jest to sprawa indywidualna.

 

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram