TrychoMed - BLOG

Jak przygotować się do wizyty u trychologa?

Opublikowano: 29 listopada 2017

 

Konsultacja trychologiczna polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu trychologicznego. W zależności od przypadku trycholog sugeruje wykonanie badań analitycznych. Podczas konsultacji wykonywana jest trichoskopia - procedura diagnostyczna pozwalająca na różnicowanie typów łysienia oraz dermatoz.

PRZYGOTOWANIE DO KONSULTACJI:

Nie myj głowy co najmniej 24 godziny przed wizytą-  to powie każdy trycholog I to bardzo istotna wiadomość. Ważne, aby nie stosować żadnych środków do stylizacji na skórę głowy. Drogie Panie zapamiętajcie Wasze włosy nie powinny być też bezpośrednio po farbowaniu, szczególnie w przypadku ciemnych kolorów- poczekajcie chociaż tydzień. Farba pokryje skórę i nic nie zobaczę w kamerce.   Zastanów się nad dwoma  podstawowymi pytaniami: z jakim problemem przychodzisz i od kiedy on trwa. Warto mieć ze sobą aktualne  wyniki morfologii krwi bardzo dobrze jesli masz zbadany poziom TSH, FT3, FT4, ATPO i ATG, poziom ferrytyny, witaminy D3, B12, cynku oraz OB lub CRP. Panie, jeśli są wskazania  mogą zostać poproszone o wykonanie badań hormonów płciowych: testosteronu, androstendionu, prolaktyny, estradiolu i progesteron. Spisz jakie leki przyjmujesz i kosmetyki używasz. Powiedz o wszystkich chorobach przewlekłych i problemach zdrowotnych, stresie, odżywianiu  itp. Wywiad to podstawa  dobrej diagnozy. ZAPRASZAM.

Trichoskopia to nowoczesna metoda cyfrowego badania włosów, która opiera się na technice wideodermoskopii. W badaniu tym oceniane są łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczająca je skóra, umożliwiając ich ocenę bez konieczności pobierania włosów. To metoda w pełni bezinwazyjna i bezpieczna dla Pacjenta. Podczas badania za pomocą kamery uzyskuje się obraz włosów oraz skóry głowy w trzech okolicach: czołowej, skroniowych i potylicznej.Diagnostyka łysienia obejmuje: ocenę kliniczną stanu włosów, skóry owłosionej głowy, tzw. pull test (test pociągania), podstawowe badania morfologii krwi, poziomu żelaza i hormonalne (w zależności od postaci klinicznej łysienia). W ostatnich latach odchodzi się od rutynowego badania trichogramu oraz biopsji ze skóry głowy celem oceny histopatologicznej. Trichoskopia pozwala w sposób nieinwazyjny i bezbolesny ustalić typ łysienia i rozpocząć właściwe postępowanie (dodatkowe badania oraz odpowiednie leczenie).

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram