TrychoMed - BLOG

Wszytko, czego nie wiesz o mezoterapii witaminowej

Opublikowano: 1 stycznia 2018

Mezoterpia narodziła się we Francji w latach 50, za sprawą dr Michaela Pistora, jednak korzeniami siega 2 tys lat wstecz. Znany jest przekaz z wysypy Kos, w którym mowa jest o tym jak Hipokrates wkuwa choremu igły z kaktusa w ramię w celach leczniczych. Do XVIII wieku świat zapomniał o mezoterapii, dopiero z 1844 roku pochodzi pierwsze doniesienie o zabiegu z wykorzystaniem techniki mezoterapii, a pierwsze publikacje na temat jej działania zamiemiesza Michale Pistor w 1958 roku. Francuski lekarz podawał prokainę w zaburzeniach słuchu posługując się wielokrotnymi powierzchniowymi inikecjami na głębokość 3 do 5 mm wokoł małżowiny uszej. Terapia, niestety okazała się nieskuteczna w leczeniu głuchoty, natomiast uzyskano poprawę i zmniejszenie szumów w uszach oraz złagodzenie zespołu bólowego w stawie skroniowo-żuchwowym. Wprowadzona przez Pistora nazwa mezoterapia oznacza z języka greckiego mesos- środkowy, therapy- leczenie. Zasada pioniera mezoterapii brzmi "Mało, rzadko, w dobrze dobrane miejsce". Mezoterapia igłowa polega na cyklicznym, śródskórnym wstrzykiwaniu małych dawek substancji aktywnych zawartych w koktajlach zabiegowych bezpośrednio do skóry właściwej. Dzięki tej technice można wprowadzić substancje aktywne w głąb skóry, omijając barierę naskórkową, przez którą nie przenika większość kosmetyków. Już sam proces nakłuwania wpływa korzystnie na przebudowę skóry, a odpowiednie koktajle substancji aktywnych pozwalają uzyskać rewelacyjne efekty w krótkim czasie.

     Substancjami najczęściej stosowanymi w terapii p/wypadania włosów są gotowe mieszanki zawierające witaminy, minerały, aminokwasy, jak również kwasy nukleinowe i koenzymy. Jedym z najczęstszych wskazań do mezoterapii są choroby włosów, w których dochodzi do utraty lub znacznego osłabienia struktury włosów. Poprzez podawanie w skórę owłosiona głowy preparatów mineralnych i witamin można w znacznym stopniu poprawić odżywienie włosów, zatrzymać ich wypadanie, a nawet spowodować odrost utraconych włosów. Terapia łysienia polega na wstrzykiwaniu substancji odżywiających włosy takich jak: dekspantenol, bioytyna, krzemionka organiczna, witaminy. Powodują one znaczną regenerację struktury włosa. Uruchamiają one regenerację struktury włosów hamując jednocześnie proces ich wypadania, a często powodując również odrastanie.

    Substancje najczęściej stosowane w terapii ostrzykiwań skóry głowy to gotowe mieszanki, składające się z około 50-56 składników. Wśród nich są: witaminy, w tym te z grupy B, minerały - w tym cynk, aminkwasy, z których zbudowany jest włos, w tym najważniejsze z nich - argininy, cysteiny, ornityny. W skład mieszanek wchodzą również kwasy nukleinowe, koenzymy. Ostatnio duzym powodzeniem cieszą się peptydy biomimetyczne czyli sustancje identyczne z czynnikami wzrostu, odpowiadającymi za proces regeneracji w skórze. Czas działania substancji aktywnych zawartych w kosmetykach wprowadzonych w głąb skóry właściwej, uzależniony jest od aktywności samych preparatów. Szacuje się, iż po zakończonym zabiegu mezoterapii cząsteczka „pracuje” do 48h w komórce, odżywiając i dotleniając skórę

Schemat terapii:

Mezoterapia skóry głowy trwa około 20 minut. W efekcie hamuje wypadanie włosów i sprawia, że pacjent uzyskuje widoczny ich odrost.

Faza 1 Intensywna - 6 zabiegów co 10-14 dni

Faza 2 Podtrzymująca - 1 zabieg na miesiąc przez okres 3 miesięcy.

Przebieg mezoterapii witaminowej:

1.Zabieg można wykonać manualnie za pomocą odpowiednio dobranej strzykawki i bardzo cienkiej igły lub za pomocą pneumatycznego pistoletu, gdzie iniekcja substancji aktywnych staje się łatwa i bezpieczna.

2.Po wcześniejszej konsultacji oraz wykluczeniu przeciwwskazań zostaje dobrany odpowiedni preparat.

3.Zabieg jest praktycznie bezbolesny, w przypadku niskiej tolerancji na ból, można zastosować krem znieczulający np. Emlę 30 min. przed rozpoczęciem zabiegu.

4.Preparat podawany jest śródskórnie w formie niewielkich mikronakłuć co 0,5-1,5 cm na głębokość od 1 do 3,4 mm (w zależności od gęstości preparatu i miejsca zabiegowego).

5.Ślady iniekcji na skórze widoczne są w postaci małych uwypukleń przypominających bąbelek lub kropelkę wody umieszczoną pod powierzchnią skóry.

6.Mogą pojawić się delikatne zasinienia lub krwiaki, szczególnie w przypadku trafienia igłą w naczynko krwionośne, które powinny ustąpić w ciągu 24-48h.

7. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, już na drugi dzień można umyć głowę.

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram