TrychoMed - BLOG

Jesienne wypadanie włosów

Opublikowano: 29 września 2023

Jesień to okres, podczas którego nasze włosy wypadają w większych niż zwykle ilościach. Ten rodzaj sezonowego gubienia włosów, powodowany zwykle czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi, jest procesem naturalnym. Co najważniejsze jest to stan do opanowania- chyba, że dodatkowo mamy do czynienia z chorobą, stresem czy rozchwianymi hormonami lub niską witaminą D3 Sezonowe wypadanie włosów nie jest kwestią procesów zapalnych, a problemem zmian pór roku i towarzyszących im równie zmiennych warunków atmosferycznych.

Przyczyny jesiennego wypadania włosów:

Głównej przyczyny wypadania włosów jesienią należy upatrywać w cykliczności aury, która nierozerwalnie związana jest z cyklem biologicznym człowieka.Proces ten stanowi swoistą schedę po naszych przodkach – sezonowe wypadanie włosów to zjawisko typowe dla wszystkich ssaków, które w ramach przygotowań do zimy zmieniają futro lub sierść. Przygotowania te wymagają regeneracji wszystkich włosów, tak by nasz organizm był w stanie przetrwać nawet w najniższych temperaturach.

Wpływ hormonów na wypadanie włosów:

Jesień to czas spadku estrogenu, a wzrostu testosteronu w organizmie ludzkim. Słoneczna, wakacyjna pogoda stymuluje nasz układ hormonalny do wytwarzania w komórkach ciała hormonu zwanego estrogenem. To dlatego podczas lata czujemy przypływ sił witalnych, a jesienią, gdy brak stymulacji w postaci słońca, następuje proces odwrotny

Włosy też mają grypę?

Jesień to także czas wysokiej zachorowalności na grypy i przeziębienia. Włosy na przebytą infekcję, gorączkę, czy inne czynniki zapalne zareagują dopiero po jakimiś czasie. Sezonowe wypadanie włosów  to efekt przebytej grypy, które może nas dopaść nawet trzy miesiące po chorobie.

 

Sposoby na wypadanie włosów jesienią:

  1. Nawilżaj włosy - w sklepach i aptekach dostępnych jest wiele maseczek i odżywek, które odżywiają włosy i skórę głowy, wspierając ich wzrost i poprawiając wygląd. Warto wykosztować się na dobry specyfik, żeby zobaczyć efekty.
  2. Suplementy - jeśli potrzebujesz błyskawicznej kuracji, wspomóż zdrową dietę suplementami stworzonymi specjalnie dla włosów. Zawierają różne składniki odżywcze, jak kwasy omega, żelazo czy cynk, które poprawiają kondycje ich kondycję i zapobiegają wypadaniu włosów. Pamiętaj jednak, że suplementacja powinna być stosowana przez okres 3 miesięcy!
  3. Odwiedź fryzjera - przytnij włosy o co najmniej 5 cm i jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z usług profesjonalnych zabiegów fryzjerskich, odbudowujących zniszczone włosy.
  4. Pamiętaj o witamienie D3- od pażdziernika do kwietnia  2 tysiące jednostek dziennie.
  5. Zabiegi mezoterapii koktajlami bogatymi w witaminy i aminokwasy oraz kwas hialuronowy o właściwościach nawilżających skórę głowy.
  6. Dieta na wypadanie włosów - Zdrowe odżywianie jest elementarne jeśli mówimy o dbanie o urodę - najlepsze kosmetyki nie zastąpią włosom dobrego budulca i odżywiania od wewnątrz.   To co dzieje się w naszym organizmie, jakich składników mu brakuje najbardziej widoczne jest na skórze i właśnie w kondycji naszych włosów. Okres jesienny często nie jest zbyt przychylny naszemu organizmowi. Częste przeziębienia, infekcje osłabiają go. Jest to przyczyną wielu niedoborów, między innymi: żelaza oraz cynku czy witaminy A. Warto zatem w okresie jesiennym wzbogacić codzienną dietę w nienasycone kwasy tłuszczowe. Gdzie je znajdziemy? Oliwa z oliwek, pestki słonecznika, pestki dyni (źródło cynku) czy same oliwki to doskonałe źródło tych kwasów. Dodatkowo zachęcamy, aby minimum 2 razy w tygodniu spożywać białko ryb. W naszej diecie nie powinno również zabraknąć owoców i warzyw, które są źródłem wielu witamin.
  7. Ale to nie wszystko! Wypadanie włosów jesienią możecie zminimalizować poprzez dostarczenie organizmowi wspomnianego wyżej żelaza. Na Waszym talerzu nie powinno więc zabraknąć zielonego koloru (sałata, szpinak i inne), a pietruszkę dodawajcie do wszystkiego. Nabiał, czerwone mięso oraz podroby, np. wątróbka to doskonałe źródło wapnia, białka, ale również żelaza i witamin z grupy B. Warto również, aby nasza dieta była wzbogacana siemieniem lnianym czy piciem naparu z pokrzywy i skrzypu polnego.
Tagi:

Warto przeczytać:

phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram